2. týždeň / 1. semester
- Dátum
- 07.10.2024, 08:00
- Umiestnenie:
- Slovenská Technická Univerzita v Bratislave, Fakulta Elektrotechniky a Informatiky
- Miestnosť:
- C614 (C Blok, 6. poschodie)
- Účastníci:
- Bc. Bence Both
- Bc. Matyas Horvath
- Bc. Jozef Nyitrai
- Bc. Aron Tükör
- Bc. Vincent Pálfy
- Vedúci:
- Ing. Stanislav Marochok
Bod programu č. 1: Nastavenie Web Server pre dokumentáciu tímového projektu
Počas konzultácií sa diskutovalo o špecifikáciách webovej stránky pre protokol. Webový server je založený na mikropočítači Raspberry Pi 3, na ktorom je nainštalovaná služba WordPress. WordPress je open-source systém na správu obsahu, ktorý možno použiť na jednoduché vytváranie blogov alebo aj zložitejších webových stránok. V našom prípade sa použije na vytvorenie protokolu, takže bude fungovať ako blog. Na tento týždeň sme dostali za úlohu implementovať tento bod, preto si ho ďalej podrobne predstavíme.
Bod programu č. 2: Implementácia
Prvým krokom je inštalácia operačného systému na Raspberry Pi. Keďže nie je potrebné grafické používateľské rozhranie, vybrali sme verziu Raspberry OS Lite. Na inštaláciu je potrebná aplikácia Raspberry Pi Imager (https://www.raspberrypi.com/software), ktorá vykoná inštaláciu. Komunikácia s Raspberry prebieha prostredníctvom SSH. Inštalácia vyzerá nasledovne:

Po inštalácii operačného systému na Raspberry Pi je potrebné nainštalovať ďalšie komponenty, ktoré umožnia správne fungovanie WordPressu. Každá časť je dôležitá na zaistenie kompletnej funkčnosti webového servera, databázy a backendu.
- Inštalácia Apache webového servera
Apache je jeden z najpopulárnejších open-source webových serverov, ktorý umožňuje webovým stránkam, ako napríklad WordPress, byť dostupnými cez internet. Apache spracováva požiadavky používateľov (napríklad zadané URL adresy) a odosiela im príslušný obsah zo servera. Po jeho inštalácii Raspberry Pi dokáže fungovať ako webový server, ktorý bude hostiť WordPress. Inštalácia vyzerá nasledovne:
sudo apt-get install apache -y
- Inštalácia PHP modulu
PHP (Hypertext Preprocessor) je serverový skriptovací jazyk, ktorý WordPress využíva na dynamické generovanie webových stránok. PHP umožňuje WordPressu komunikovať s databázou, spracovávať požiadavky používateľov a generovať obsah na základe údajov uložených v databáze. Inštalácia PHP je kľúčová pre správne fungovanie backendu WordPressu, pretože väčšina kódu WordPressu je napísaná práve v tomto jazyku. Okrem samotného PHP je často potrebné nainštalovať aj ďalšie PHP moduly.
sudo apt-get install php -y
- Inštalácia databázového správcu MariaDB
WordPress potrebuje databázu na ukladanie rôznych typov údajov, ako sú články, stránky, používateľské účty, nastavenia a ďalšie. Na tento účel sa používa MariaDB, ktorá je populárnou open-source alternatívou k MySQL. Po nainštalovaní MariaDB je nutné vytvoriť novú databázu špeciálne pre WordPress, do ktorej bude systém ukladať všetky potrebné dáta. Okrem toho sa vytvorí aj používateľ s príslušnými právami, aby mohol WordPress pristupovať k databáze. Tento krok je nevyhnutný, pretože WordPress bez databázového prístupu nemôže ukladať ani načítavať údaje.
sudo apt-get install mariadb-server php-mysql -y
sudo mysql_secure_installation
sudo mysql -uroot -p
CREATE wordpress DATABASE;
GRANT ALL PRIVILEGES ON wordpress.* TO 'root'@'localhost'
IDENTIFIED BY 'password';
FLUSH PRIVILEGES;
- Nastavenie WordPress
Po nainštalovaní všetkých potrebných modulov je ďalším krokom inštalácia WordPress. Najprv si musíme stiahnuť najnovšiu verziu WordPress z oficiálnej webovej lokality, ktorá sa dodáva ako komprimovaný súbor. Ten je potrebné rozbaliť do adresára webového servera, aby boli súbory prístupné pre Apache. Po rozbalení sa vykoná konfigurácia WordPress. Po dokončení konfigurácie je možné spustiť proces inštalácie prostredníctvom prehliadača zadaním IP adresy webového servera. Tu môžeme vytvoriť konto správcu a začať používať WordPress.
sudo wget http://wordpress.org/latest.tar.gz
sudor tar xzf latest.tar.gz
sudo mv wordpress/* .
sudo chown -R www-data: .
- Nastavenie domain a HTTPS pomocou NO-IP.com
Naša webová stránka bude doteraz dostupná len v miestnej sieti. Aby bola dostupná cez internet, musíme na svojom smerovači nastaviť presmerovanie portov tak, aby bolo povolené presmerovanie portov 80 a 443. Tieto porty sú potrebné na fungovanie protokolov HTTP a HTTPS. Služba bezplatnej webovej domény NO-IP.com nám umožňuje vybrať si bezplatný názov domény pre našu webovú lokalitu a prepojiť ju so službou NO-IP, čím sa webová lokalita stane dostupnou na internete. V tejto fáze však bude webová lokalita fungovať len cez protokol HTTP. Aby sme mohli používať protokol HTTPS, je potrebné získať certifikáty HTTPS. To možno vykonať na Raspberry Pi pomocou nástroja certbot.

Vďaka tomu je naša webová stránka nielen dostupná na internete, ale môže fungovať aj prostredníctvom zabezpečeného pripojenia. V súčasnosti sme dokončili implementáciu webovej stránky s webovým lokalitám, ktorý bude dokumentovať zvyšok projektu. Odkaz na našu webovú lokalitu: https://tptimovyprojekt.ddns.net